Hugin е най-новото ми откритие във връзка с моите любителски експерименти в областта на цифровата фотография. Това е софтуер за създаване на панорамни снимки, който наскоро открих. Може би не е най-добрият в категорията, но за сметка на това е без пари и сравнително лесен за ползване.
1. Снимките
По възможност ви трябва статив и фотоапарат с ръчна настройка на експонирането. Ако оставите апарата на автоматично мерене, възможно е някои снимки да са по-светли/тъмни от другите, което затруднява качественото лепене. А ако нямате статив, перспективата много лесно може да се обърка.
Внимателно снимате парченцата от панорамата така, че части от тях да се застъпват.
2. Софтуерът
След като всичко е снимано, просто пускате Hugin и зареждате снимките в него (най-добре да са в правилния ред – по принцип програмата се ориентира и ако са разбъркани, но може да се получат странни неща).
Препоръчително е и да заредите и информация за параметрите на обектива, който ползвате (това може да стане автоматично от Интернет база данни).
3. Лепенето
И така, компютърът ще се опита да напасне снимките възможно най-добре, като изчисли позицията и перспективата на всяка от тях. Ако имате късмет, от раз ще получите добра панорама. Ако не стане с едно бутонче, винаги можете да нагласите ръчно някои параметри – на сайта има инструкции за целта.
Резултатът е картинка в TIFF формат, която с всеки читав софтуер за обработка на снимки можете да обърнете в нещо по-разпространено (примерно JPEG), както и разбира се да я кропнете и да пипнете малко цветовете, което, както знаем, често се налага.
Ето панорамна снимка на Лондон, която е направена с този софтуер:
А ето и един мой по-скромен опит от тазгодишното море: